Odnośniki
Samolot Douglas DB-7 odkryty na terenie Gminy Baboszewo jedynym w Polsce odnalezionym na lądzie
Menu
Treść strony
Samolot Douglas DB-7 z czasów II wojny światowej odkryty na lądzie na terenie Gminy Baboszewo jedynym odkryciem w Polsce i Europie
Elementy amerykańskiego samoloty bombowego i nocnego myśliwca wykorzystywanego w czasie II wojny światowej - Douglasa DB-7, zostały odkryte w sierpniu 2019 roku w miejscowości Kiełki w Gminie Baboszewo.
Historia o zestrzelonym samolocie była przekazywana przez starszych mieszkańców naszej Gminy, jednak coraz trudniej dotrzeć do świadków wydarzenia. Zgodnie z lokalnym przekazame samolot został zestrzelony przez samoloty niemieckie startujące z lotniska w Brześciu w okolicach Baboszewa. Piloci prawdopodobnie starali się ewakuować z uszkodzonej maszyny, która w efekcie rozbiła się na jednym z pól w miejscowości Kiełki. Niestety załodze nie udało się uratować. Po katastrofie prawdopodobnie na miejsce przyjechało wojsko niemieckie by zabrać elementy samolotu, a kilka dni później na teren wkroczyli Rosjanie, którzy zabrali pozostałości maszyny, a odnalezione ciała pilotów pochowały obok drewnianego krzyża niedaleko miejsca katastrofy, które po wojnie zostały prawdopodobnie przeniesione na cmentarz do Płońska.
Próbę wyjaśnienia historii samolotu podjęli odkrywcy z programu telewizyjnego "Misja Skarb" emitowanego w telewizji FokusTV min. Pan Michał Antczak "Kiler", Dawid Stec "Prospektor", Łukasz Cichy "Cichy" przy współpracy pasjonatów historii Jana Mossakowskiego i Andrzeja Mossakowskiego. Autorzy potwierdzili lokalną historię i jednocześnie udało im się odkryć JEDYNY W POLSCE samolot Douglas DB-7 odnaleziony na lądzie. Na świecie do tej pory odnaleziono 12 maszyn, na terenie Europy odkryto do tej pory dwa samoloty tego typu: jeden na dnie polskiego Bałtyku, drugi w zachodniej części Zatoki Fińskiej, dopiero ten znaleziony w Polsce - w Gminie Baboszewo jest pierwszym, na który natrafiono w ziemi. To historyczne odkrycie zapoczątkowało proces ustalenia szczegółów historii samolotu. Obecnie, przy współpracy min. ambasad Rosyjskiej i Amerykańskiej trwają ustalenia dotyczące odtworzenia historii lotu.
W trakcie prowadzonych prac odnaleziono wiele drobnych fragmentów samolotu oraz karabin, który obecnie można oglądać w Muzeum w Wyszogrodzie, silnik samolotu.
Jednym z odkryć, który może okazać się pomocny przy ustalaniu członków załogi samolotu, jest zegarek, który został wyprodukowany w USA. Zegarek zachował się na tyle, że można odczytać numer 41628099. Na jego podstawie można ocenić rok produkcji na 41.
O odkryciu można przeczytać min.: