Urząd Gminy Baboszewo

Odnośniki

Samolot Douglas DB-7 odkryty na terenie Gminy Baboszewo jedynym w Polsce odnalezionym na lądzie

Banery

  • Program czyste powietrze
  • Projekt dostępna szkoła
  • Projekt cyfrowa gmina
  • Transport door to door

Treść strony

Samolot Douglas DB-7 z czasów II wojny światowej odkryty na lądzie na terenie Gminy Baboszewo jedynym odkryciem w Polsce i Europie

Elementy amerykańskiego samoloty bombowego i nocnego myśliwca wykorzystywanego w czasie II wojny światowej - Douglasa DB-7, zostały odkryte w sierpniu 2019 roku w miejscowości Kiełki w Gminie Baboszewo.

Historia o zestrzelonym samolocie była przekazywana przez starszych mieszkańców naszej Gminy, jednak coraz trudniej dotrzeć do świadków wydarzenia. Zgodnie z lokalnym przekazame samolot został zestrzelony przez samoloty niemieckie startujące z lotniska w Brześciu w okolicach Baboszewa. Piloci prawdopodobnie starali się ewakuować z uszkodzonej maszyny, która w efekcie rozbiła się na jednym z pól w miejscowości Kiełki. Niestety załodze nie udało się uratować. Po katastrofie prawdopodobnie na miejsce przyjechało wojsko niemieckie by zabrać elementy samolotu, a kilka dni później na teren wkroczyli Rosjanie, którzy zabrali pozostałości maszyny, a odnalezione ciała pilotów pochowały obok drewnianego krzyża niedaleko miejsca katastrofy, które po wojnie zostały prawdopodobnie przeniesione na cmentarz do Płońska.

Próbę wyjaśnienia historii samolotu podjęli odkrywcy z programu telewizyjnego "Misja Skarb" emitowanego w telewizji FokusTV min. Pan Michał Antczak "Kiler", Dawid Stec "Prospektor", Łukasz Cichy "Cichy" przy współpracy pasjonatów historii Jana Mossakowskiego i Andrzeja Mossakowskiego. Autorzy potwierdzili lokalną historię i jednocześnie udało im się odkryć JEDYNY W POLSCE samolot Douglas DB-7 odnaleziony na lądzie. Na świecie do tej pory odnaleziono 12 maszyn, na terenie Europy odkryto do tej pory dwa samoloty tego typu: jeden na dnie polskiego Bałtyku, drugi w zachodniej części Zatoki Fińskiej, dopiero ten znaleziony w Polsce - w Gminie Baboszewo jest pierwszym, na który natrafiono w ziemi. To historyczne odkrycie zapoczątkowało proces ustalenia szczegółów historii samolotu. Obecnie, przy współpracy min. ambasad Rosyjskiej i Amerykańskiej trwają ustalenia dotyczące odtworzenia historii lotu.

 

W trakcie prowadzonych prac odnaleziono wiele drobnych fragmentów samolotu oraz karabin, który obecnie można oglądać w Muzeum w Wyszogrodzie, silnik samolotu.

Jednym z odkryć, który może okazać się pomocny przy ustalaniu członków załogi samolotu, jest zegarek, który został wyprodukowany w USA. Zegarek zachował się na tyle, że można odczytać numer 41628099. Na jego podstawie można ocenić rok produkcji na 41.

O odkryciu można przeczytać min.:

https://www.se.pl/plock/jedyne-takie-odkrycie-w-polsce-jedyne-w-europie-poznajcie-historie-douglasa-db-7-aa-vPcC-FeU4-ADiE.html

https://fakty.interia.pl/prasa/odkrywca/news-tajemnicza-katastrofa-amerykanskiego-samolotu,nId,3307942

 

 

 

 

Banery

Stopka

  • Ikonografika przedstawiająca mapę

Kliknij aby sprawdzić
jak dojechać!

Urząd Gminy Baboszewo
ul. Warszawska 9A, 09-130 Baboszewo
tel. /23/ 6611091-92, fax. /23/ 6611071
e-mail:urzad@gminababoszewo.pl 

NIP: 567-147-06-52 REGON: 000533593

NUMER KONTA
Bank Spółdzielczy w Płońsku Oddział w Baboszewie 
57 8230 0007 0005 6300 2000 0001

  • Herb
Link - Unia Europejska