Treść strony
Zespół Podworski w Dłużniewie
W skład zespołu podworskiego w Dłużniewie wchodzi dwór murowany oraz park.
Dwór w Dłużniewie został wzniesiony pod koniec XIX wieku dla rodziny Radzymińskich, a później znajdował się w posiadaniu Kocięckich. W okresie powojennym został zdewastowany.
Jego korzystne położenie przy trasie E-7 przyczyniło się do tego, że obiekt został odrestaurowany i urządzono w nim restaurację i hotel - obecnie funkcjonuje w nim Gospoda na Mazowszu.
Dwór zbudowany jest w stylu neorenesansu, murowany z cegły, otynkowany, z mieszkalnym poddaszem. Do dawnego budynku zostały dobudowane pomieszczenia na potrzeby restauracji i hotelu. Również układ wnętrz gruntownie przekształcono. Do dziś zachowało się niewiele materiałów, z których można się dowiedzieć, jak dwór wyglądał pod koniec XIX wieku.
Dwór otoczony był parkiem, obecnie są to tylko pozostałości, najlepiej zachowana jest aleja lipowa z okazami liczącymi blisko 160 lat. Drzewostan, który zachował się w okolicy, to oprócz lipy drobnolistnej również wiąz szypułkowy, jesion wyniosły i klon pospolity.
Zespół podworski w Dłużniewie wpisany jest do rejestru zabytków.
Zabytkowa Aleja Lipowa























